فیلتر


اتصالات شبکه

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

اتصالات شبکه

اتصالات شبکه ، تجهیزات و نیروهای متخصص در راه‌اندازی یک شبکه باید متناسب با آن شبکه انتخاب شده باشند. تجهیزات الکترونیکی و همینطور کامپیوتر‌ها و مودم ها در هر‌ شبکه، توسط کابل‌ها و پچ کورد‌های مناسب به یکدیگر متصل می‌شوند. در هنگام راه‌اندازی یک شبکه علاوه بر انتخاب دقیق تجهیزات و قطعات، باید به انتخاب درست و اصولی توجه کرد.

انواع کابل‌ها و پچ‌کورد‌های شبکه، با توجه به تفاوتشان با یکدیگر، برای اتصال به این تجهیزات و قطعات، که آن‌ها نیز دارای انواع مختلفی هستند، به انتخاب درست اتصالات شبکه نیاز دارند. یک کابل و یا پچ‌کورد شبکه، که می‌تواند دارای انواع مختلفی از جمله CAT5، CAT6، CAT6A و CAT7 باشد، برای برقراری اتصال با این تجهیزات به سوکت‌های مناسب نیاز دارند که آن‌ها نیز در این دسته قرار می‌گیرند. علاوه بر این، پس از انتخاب کابل‌ها و پچ‌کوردهای مناسب با هر شبکه و سپس انتخاب سوکت مناسب، نوبت به انتخاب کیستون‌هایی متناسب با آن کابل‌ها، پچ‌کوردها و تجهیزات می‌رسد.

این کیستون‌ها که می‌توانند شامل کیستون‌های تلفن و کیستون‌های شبکه باشند و همچنین سوکت‌ها که آن‌ها هم دارای انواع مختلفی چون سوکت RJ11، RJ45 و غیره هستند، در این دسته قرار می‌گیرند. انتخاب اتصالات در شبکه مناسب و متناسب با تجهیزاتی که در آن شبکه استفاده می‌شود، اعم از کابل‌ها، پچ‌کوردها، پچ‌پنل ها، رک‌ها، مودم ها و غیره به قدری اهمیت دارد که حتی اگر شما بهترین، سریعترین و با کیفیت ترین قطعات را نیز داشته باشید، در صورت انتخاب اتصالات شبکه نامناسب، کیفیت شبکه شما به کلی تحت تاثیر قرار‌ گرفته و بازدهی ضعیفی خواهد داشت.

حال که به اهمیت وجود اتصالات شبکه باکیفیت و مهمتر از آن متناسب با شبکه شما اشاره شد، باید به این نکته توجه کرد که این مهم، مگر با دانش، تجربه، تحقیقات و در نهایت استفاده از تنکسین‌های باتجربه در زمینه شبکه حاصل نخواهد شد به طوری که تصور وجود شبکه‌ای با کیفیت و بادوام بدون وجود تجهیزات و اتصالات نامناسب، غیرممکن است.

بررسی مهم‌ترین تجهیزات در زمینه اتصالات شبکه

پس از تهیه کابل شبکه مناسب، نوبت به انتخاب سوکت مناسب و متناسب با تجهیزات مورد استفاده در شبکه می‌رسد. اهمیت انتخاب درست سوکت به حدی است که در صورت انتخاب غلط، سرعت و قدرت شبکه و در نهایت بازدهی و راندمان شبکه به شدت تحت تاثیر اتصالات شبکه قرار خواهد گرفت و هزینه‌های اضافی شبکه را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

از جمله مهمترین و متداول‌ترین سوکت‌ها می‌توان به سوکت‌ RJ11 و سوکت RJ45 اشاره کرد که به ترتیب محل اتصال 4 و 8 هشته هادی را در کابل‌ها فراهم می‌کنند. این امر به این معنی است که از سوکت RJ11 به دلیل دارا بودن محل اتصال 4 هادی، برای اتصال کابل‌های تلفن و از سوکت RJ45 به دلیل برخورداری از 8 هادی، به طور عام برای اتصال کابل‌های شبکه استفاده می‌شود.

در حقیقت چنانچه شما از کابل‌های شبکه از قبیل CAT5، CAT5E، CAT6، CAT6A و یا حتی CAT7 استفاده می‌کنید، انتخاب سوکت مناسب در اتصالات شبکه بسیار حائز اهمیت است به طوری که حتی با استفاده از کابل پرسرعت CAT7، در صورت استفاده از سوکت نامناسب، اتصالات مطلوبی حاصل نخواهد شد و از تمام قابلیت‌های کابل شبکه در انتقال اطلاعات و سینگال‌ها، استفاده نمی‌شود.