فیلتر
روتر و اکسس پوینت

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

روتر و اکسس پوینت

روتر Router ، اکسس پوینت Access Point ، سوئیچ Switch و مودم Modem … جز پر استعمال ترین تجهیزات شبکه هستند. روتر Router دستگاهی است که دو کار اصلی انجام می‌دهد:

1-دستگاه‌های مختلفی مانند کامپیوتر، گوشی موبایل، تبلت، نوت‌بوک، چاپگر، دستگاه‌های ذخیره‌سازی NAS و غیره را به یک شبکه محلی LAN متصل و مدیریت می‌کند.

2-امکان استفاده از اینترنت را روی تمام این دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

روترها می‌توانند کابلی یا بی‌سیم باشند. امروزه غالب روترها بی‌سیم ساخته می‌شوند تا امکان دسترسی به شبکه بی‌سیم هم با یک دستگاه فراهم شود. در روترها از یک سوییچ چند درگاهه برای اتصال دستگاه‌ها به یک شبکه LAN استفاده می‌شود. به هر حال با یک دستگاه روتر می‌توان یک شبکه LAN برای ارتباط دستگاه‌های مختلف با یکدیگر و استفاده از اینترنت روی آن ایجاد کرد. روترهای بی‌سیم؛ قابلیت اتصال بی‌سیم به این شبکه LAN را نیز فراهم می‌کنند. برخی روترهای امروزی به ابزارهای دیگری مانند دیواره آتش یا سیستم‌های نظارت بر شبکه نیز مجهز شده‌اند.

اکسس پوینت چیست؟

Access Point یک دستگاه مخصوص شبکه بی‌سیم است که امکان اتصال دستگاه‌های بی‌سیم به یک شبکه LAN را فراهم می‌کند. اکسس‌پوینت همانند یک پرتال یا گیت‌وی یا واسط در شبکه عمل می‌کند تا یک سری دستگاه بتوانند به یک شبکه موجود و از قبل ساخته شده، متصل شوند. در اکثر اوقات؛ یک دستگاه اکسس‌پوینت برای توسعه یا تقویت یک شبکه بی‌سیم استفاده می‌شود. اکسس‌پوینت‌ها می‌توانند تعداد دستگاه‌های متصل به شبکه بی‌سیم را افزایش دهند یا محدوده شبکه را توسعه دهند تا دستگاه‌های بیشتری بتوانند متصل شوند.

تفاوت روتر و اکسس پوینت

روتر می‌تواند دستگاه‌های متصل به شبکه LAN را مدیریت کند. روتر اینترنت را میان دستگاه‌ها به اشتراک می‌گذارد و می‌گوید هریک از دستگاه‌ها چگونه به آن دسترسی داشته باشند. اما اکسس‌پوینت یک شبکه LAN درست نمی‌کند بلکه سعی می‌کند همانند یک واسط عمل کرده و دستگاه‌های دیگر را به شبکه LAN روتر متصل کند. اکسس‌پوینت خودش یک دستگاه متصل به LAN روتر است که باعث افزایش محدوده پوشش‌دهی بی‌سیم شبکه می‌شود. بنابراین؛ در اکسس‌پوینت‌ها غالبا درگاه WAN نداریم و امکان اتصال مودم به ان‌ها نیست! روترها می‌توانند کار اکسس‌پوینت‌ها را هم انجام بدهند ولی اکسس‌پوینت‌ها نمی‌توانند کار روترها را انجام دهند.