فیلتر
منبع تغذیه صنعتی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

منبع تغذیه صنعتی

منبع تغذیه صنعتی سوئیچینگ که آن را آداپتور صنعتی نیز می‌نامند نزدیک به 20 سال است که به صورت توانمند جای خود را در صنعت و در مصارف خانگی باز کرده است. برای نمونه در انواع تابلو روان، انواع ال ای دی روشنایی، انواع سیستم های صوتی و تصویری، دوربین مداربسته، سیستم های امنیتی و ... بدون شک دلیل این امر ارائه سامانه‌های جدید برای این دسته از تغذیه ها و مدارات الکترونیکی توانمند آن ها است. اینکه چرا این دسته از منابع تغذیه را سوئیچینگ می‌نامند مربوط است به اینکه خروجی ان ها کاملا خطی است و در نتیجه آن ها SMPS به صورت چیکده خوانده می شوند که برگرفته شده از اصطلاح انگلیسی Switched Mode Power Supply است.

معمولا راندمان و بهینگی کاری این دسته از منبع تغذیه های صنعتی بین 85% تا 90 درصد است که نزدیک به 40 درصد آنها در نواحی خطی کار می کنند. برای نمونه منبع تغذیه صنعتی 12 ولت 10 آمپر با دریافت ورودی ولتاژ برق 100 تا 240 ولت AC به صورت پایدار خروجی صاف 12 ولت DC یا حداکثر شدت جریان 10 آمپری به کاربر ارائه می دهد. اتصال سیم های دوبل برق از طریق ترمینال پیچ دار تعبیه شده در پشت منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی انجام می شود و نیازی به استفاده از هویه هوای گرم یا هویه معمولی نخواهد بود.

مشخصات پاور سوئیچینگ

منبع تغذیه صنعتی با استفاده از تکنولوژی سوئچینگ با سوئچ های فرکانس بالا نیاز به ترانس های حجیم را کاهش دادند. در تغذیه های آمپر بالا برای جلوگیری از حرارت بالا، از بدنه توری و فن و در خروجی به جای یک ترمینال مثبت و منفی استفاده می شود. در مدل فن دار، تخیله حرارتی مناسبتر است فن از نوع اولتراسایلنت می باشد یعنی صدای فوق العاده کمی تولید می کند. این فن ها بر اساس جریان کشی سرعت عمل خود را تنظیم می کنند و با افزایش جریان، سرعت بالاتر می رود.

کاربرد منبع تغذیه صنعتی (پاور سوئیچینگ)

از پاور سوئیچینگ 24 ولتی جهت استفاده به عنوان منبع تغذیه سوئیچینگ برای انواع دستگاه های آزمایشگاهی، صنعتی، نظامی، پروژه های الکترونیکی و رباتیک، اتوماسیون خانگی و اداری و استفاده به عنوان آداپتور منبع تغذیه صنعتی و 12 ولتی برای تجهیزات روشنایی، ال ای دی، تابلو روان و نورپردازی خانگی، اداری، تجاری، مغازه، ویترین فروشگاه و ... استفاده می شود.

کیفیت و قیمت منبع تغذیه صنعتی

باید در نظر داشت که این دسته از منابع تغذیه صنعتی می توانند با کیفیت های گوناگون عرضه شوند. در واقع همان گونه که یک آداپتور 12 ولت 12 آمپر غیر صنعتی دارای برندها و کیفیت ساخت قطعات متفاوتی است، آداپتورهای صنعتی نیز چنین وضعیتی دارند و در نتیجه قیمت منبع تغذیه سوئیچینگ می تواند بسته به شرایط کیفی ساخت متفاوت باشد. این دستگاه ها معمولا دارای یک روکش فلزی سبک به صورت سوراخ دار هستند که توانسته اند با بهره گیری از فناوری سوئیچینگ و با سوئیچ های فرکانس بالا، از اندازه و حجم و وزن بالای ترانس ها بکاهند. باید در نظر داشت که استفاه از فن تنها در منابع تغذیه با شدت جریان بالا رایج است تا تخلیه گرمایی انجام شود و در شدت جریان های پایین تر از 20 آمپر نیازی به استفاده از فن نیست.

خرید منبع تغذیه سوئیچینگ

باید دانست که تجهیزات الکترونیکی حساس بسته به طراحی ویژه ای که توسط طراح و سازنده دارند نیاز به ولتاژ پایدار مشخص با شدت جریان دقیق دارند تا بتوانند راه اندازی شوند. با توجه به قیمت منبع تغذیه صنعتی که می توان گفت این دسته از پاور صنعتی به عنوان منبع تغذیه در برابر آداپتورهای سوئیچینگ معمولی صرفه اقتصادی بیش تری دارند. در واقع این منابع تغذیه با دریافت یک ولتاژ مشخص و محدود می تواند خروجی ولتاژ دقیق با شدت جریان متنوع و وابسته به میزان مصرف دستگاه را ارائه دهند. بدنه این دسته از منبع تغذیه ها از فلزی مشبک توری مانند ساخته شده تا بتواند از این طریق حرارت را کنترل نمایند و در واقع حکم هیت سینک را دارد. اندازه و حجم و وزن نیز در این دسته از دستگاه ها در برابر ترانس ها بسیار پایین آمده است به این دلیل که از سوئیچ های فرکانس بالا بهره برده شده است.